Těsnění do oken II.


Vše důležité bylo napsáno na hlavní stránce těsnění do oken. Zde si probereme zbytek a přidáme pár odpovědí na časté otázky.

Těsnění na prvním místě

Je prokázáno, že okenními konstrukcemi uniká největší podíl tepelné energie z celkových tepelných ztrát. Z toho téměř polovina infiltrací vzduchu netěsnostmi mezi rámem a křídlem okna. Při úniku tepla netěsnými okny je třeba pokles teploty v místnosti kompenzovat. Například zvýšení teploty v místnosti o 1°C vyžaduje cca 5% nárůst nákladů na energii. Spotřeba energie se tím neúměrně zvyšuje a přitom se teplo volně ztrácí.

Nejlepším řešením je dodatečné zateplení a utěsnění vytápěných prostor silikonovým těsněním. Jelikož nechceme narušit pevnost okenního rámu používáme lepené silikonové těsnění, které je ideální pro těsnění oken i dveří. Pomůže snížit nejen chlad, ale i hluk, průvan, prach , bouchání. Tenkostěnné silikonové profily kladou minimální odpor při zavírání a jsou odolné vůči stárnutí, jsou netečné k barvám, mají ideální tvarovou paměť, nenamrzají a mohou pomoci i při zatékání do objektu. Na silikonové těsnění do oken je často 10ti letá materiálová garance výrobce a životnost 20 let.

Jaké těsnění použít

Je několik možností jak utěsnit nedoléhající profily oken, mezery v okenicích, nebo opotřebované těsnění v plastových oknech. Jedním ze způsobů je molitanové těsnění, které ale nedoporučujeme, už pro jeho nízkou trvanlivost a zanedbatelné těsnící vlastnosti. Dalším způsobem je použití gumového těsnění v různých profilech a barvách. Zde už jsou jak vlastnosti materiálu tak jeho stálost (8 let), na daleko lepší úrovni než molitanové těsnění, nicméně pokud to myslíte s úsporou za energie a těsněním, ať už do oken nebo dveří a vrat vážně, doporučujeme montáž silikonového těsnění (trvanlivost materiálu 20 let). Více se dozvíte na stránce silikonové těsnění.

Ale zpět k vlastnímu těsnění do oken. Ať už je léto nebo zima, nikdy není pozdě nebo brzy na instalaci těsnění. Pokud vás zajímá proč jsou některé profily těsnění například ve tvaru písmene E, jiné jsou s dutinkou, je to z důvodu různých tlouštěk netěsnosti. Například těsnění do oken ve tvaru „E“ zatěsňuje mezery od jednoho do tří milimetrů. Těsnění ve tvaru „D“ dokáže utěsnit mezery až do sedmi milimetrů. Kvalitní provedení těsnění do oken a dveří Vám ušetří až 25% nákladů za energie.

Často kladené otázky – FAQ

Nejčastěji kladená otázka:
Má smysl koupit a použít samolepící těsnění z EPDM pryže profilů K, P, D a různé molitanové těsnění , kterých dnes trh nabízí takové množství?

Naše zkušenosti

Výhody:

  • většinou to zvládnete sami
  • na oko přijatelná cena

Nevýhody:

  • Špatná tvarová paměť, rychle se vymačkají a ztrácí schopnost těsnit. Životnost cca 1-2 roky.
  • Při stržení těsnění zůstává lepidlo na rámu okna a jde hodně těžko odstranit.
  • Jestliže špatně zvolíte výšku těsnícího profilu, stane se vám:
    • a) Dáte větší těsnění než je mezera, okna nebo dveře nepůjdou zavřít nebo jen s velkou námahou.
    • b) Jestli dáte menší těsnící profil do větší mezery, tak to byly vyhozené peníze, protože vám do bytu vesele potáhne dál.

V drtivé většině případů vám nebude stačit jen jeden výškový profil, protože dřevo je materiál který pracuje. Na jednom rámu, můžete mít rozdíl klidně i 0,5cm !

My to děláme jinak

  • Prvně si změříme mezery a podle toho volíme výšku těsnícího profilu.
  • V jednom rámu, můžeme použít i různé výškové profily, aniž by to působilo nějak rušivě.
  • S námi se vám nemůže stát, že okna nebo dveře nezavřete nebo vám jimi potáhne dál.
  • Naším přáním je minimálně 25% úspora vašich výdajů za energie a 100% vaší spokojenosti.

Kromě těsnění do oken, dveří a vrat, doporučujeme použití kartáčů, které dokonale utěsní nežádoucí proudění vzduchu a únik tepla v oblasti prahů a přechodových lišt. Kartáčové lišty jsou opět v různých délkách, šířkách, barvách a materiálech. Více se dozvíte na stránce těsnění do dveří a vrat.

Pro ukázky prací při zateplování a instalaci těsnění do oken a dveří se podívejte na reference: